Lipoliza iniekcyjna polega na zaaplikowaniu w konkretny obszar ciała mieszanki określonych substancji (fosfatydylocholiny, deoksycholatu oraz L-karnityny lub krzemionki organicznej), której celem jest rozpuszczenie komórek tłuszczowych. Fosfatydycholina PPC występuje naturalnie w ludzkim organizmie jako lecytyna, która współtworzy błony komórkowe. W medycynie znana jest od lat – stosuje się ją m.in. w terapiach zatorów tłuszczowych.
Efekty zabiegu lipolizy iniekcyjnej
Jakie korzyści niesie zabieg lipolizy iniekcyjnej? Efekty, jakich mogą się spodziewać pacjenci to głównie:
- zmniejszenie obwodu partii ciała poddanej iniekcji o ok. 4-5 cm,
- poprawa mikrokrążenia,
- stymulacja metabolizmu komórkowego,
- przyspieszenie procesów regeneracyjnych skóry,
- odżywienie i poprawa kondycji skóry.
Lipoliza iniekcyjna – przeciwwskazania
Niestety nie każdy może skorzystać z tej metody redukcji tkanki tłuszczowej. Istnieje kilka czynników, które stanowią czasowe lub całkowite przeciwwskazania do wykonania zabiegu lipolizy iniekcyjnej. Ciąża, karmienie piersią i niektóre zaburzenia gospodarki hormonalnej, np. choroby tarczycy to tylko część z nich.
Również ciężkie schorzenia wątroby i nerek, choroby nowotworowe, cukrzyca oraz zaburzenia krzepliwości krwi wykluczają możliwość przeprowadzenia zabiegu u danego pacjenta. Jeśli w planowanym miejscu iniekcji rozwija się stan zapalny skóry lub alergia, lekarz medycyny estetycznej także nie zdecyduje się na jego wykonanie.
Co ciekawe, nie tylko znaczna otyłość stanowi przeciwwskazanie – lipolizy iniekcyjnej nie przeprowadza się również u zbyt szczupłych osób, ponieważ brakuje tkanki tłuszczowej, do której można podać preparat.